Zostań naszym pacjentem
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
CEL:
PACJENCI OBJĘCI PROFILAKTYKĄ:
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 64 lat, ubezpieczonych, które nie wykonywały cytologii
w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu w czasie ostatnich trzech lat oraz posiadających aktywną deklarację przynależności do naszej przychodni.
Zapraszamy Państwa od poniedziałku do piątku do rejestracji w godzinach 07:00 – 18:00
lub do kontaktu telefonicznego z Przychodnią pod nr telefonu: 48 670 29 99
w celu umówienia dogodnego terminu przeprowadzenia badań.
Koordynator programu: mgr poł. Justyna Brodalka
Cel programu:
Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy kierowany jest do kobiet, które:
Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce wynosi około 3,5 tysiąca nowych przypadków rocznie. Od wielu lat nowotwór ten znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród najczęstszych nowotworów u kobiet, zarówno pod względem zachorowalności jak i śmiertelności. Zachorowania kobiet w wieku poniżej 20 lat należą do rzadkości, wraz z wiekiem ilość zachorowaństopniowo wzrasta, kobiety między 40 a 65 rokiem życia stanowią około 50% chorujących. Rak szyjki macicy może rozwijać się przez lata nie dając objawów klinicznych, a właśnie we wczesnej postaci jest on skutecznie wyleczalny. Dlatego należy przestrzegać wykonywania systematycznie badań profilaktycznych, szczególnie wśród kobiet grupy wysokiego ryzyka zachorowania.
Czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy
Zidentyfikowano wiele czynników ryzyka raka szyjki macicy – wiele z nich ma wyraźny związek z aktywnością seksualną kobiety:
Poza tym, do istotnych czynników ryzyka należą:
Do grupy wysokiego ryzyka należą również panie leczone z powodu dysplazji szyjki macicy średniego lub dużego stopnia (CIN2, CIN3), leczone wcześniej z powodu raka szyjki macicy, z niedoborem odporności (np. z powodu przyjmowania leków immunosupresyjnych lub zakażone wirusem HIV).
Największe znaczenie spośród wyżej wymienionych ma stwierdzenie przewlekłej infekcji onkogennym typem wirusa brodawczaka (HPV) odpowiedzialnego za większość raków szyjki macicy.
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Podczas badania pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym w odpowiedniej pozycji z uniesionymi nogami. Położna powoli umieszcza w pochwie wziernik, który utrzymuje otwarte ściany pochwy i zapewnia dostęp do szyjki macicy. Wtedy położna delikatnymi ruchami pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki małą próbkę komórek z kanału i tarczy szyjkimacicy.Większość kobiet odczuwa lekki dyskomfort podczas pobierania materiału do badania. Próbka komórek z szyjki macicy zostanie zachowana i wysłana do laboratorium w celu przebadania na obecność nieprawidłowych komórek. Po badaniu można również zaobserwować bardzo lekkie krwawienia z pochwy.
Co oznaczają wyniki badania cytologicznego?
Prawidłowy wynik cytologii oznacza to, że nie zidentyfikowano żadnych nieprawidłowych komórek. Takie wyniki są czasami określane jako ujemne.
Nieprawidłowy wynik cytologii nie musi oznaczać, że masz raka. Oznacza on po prostu, że na szyjce macicy znajdują się nieprawidłowe komórki, z których niektóre mogą mieć podwyższone ryzyko.
Zgodnie z klasyfikacją cytologiczną wg systemu Bethesda nieprawidłowości komórek nabłonka płaskiego odpowiadające stanom przedrakowym zostały podzielone na:
Zgodnie z klasyfikacją i definicją WHO, wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy to zmiany ograniczone do nabłonka, z których potencjalnie może rozwinąć się płaskonabłonkowy rak inwazyjny. Zmiany te, dawniej określane terminami dysplazja i rak przedinwazyjny, dzisiaj bardziej szczegółowo opisuje się akronimami CIN i SIL (18, 19).
W zależności od wyników testu lekarz może zalecić zwiększenie częstotliwości badań cytologicznych lub dokładniejsze obejrzenie tkanki szyjki macicy za pomocą kolposkopii.
Badania cytologiczne są bardzo dokładne, a regularne wykonywanie zmniejszają częstość występowania raka szyjki macicy i śmiertelność o 80 procent.
To krótkie i bezbolesne badanie może uratować życie.
W przypadku prawidłowego wyniku badania cytologicznego i braku czynników ryzyka predysponujących do raka szyjki macicy kobiety otrzymują zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie cytologiczne po trzech latach. Wcześniejsze badanie cytologicznego (po 12 miesiącach) w ramach Programu może być zalecone kobietom w uzasadnionych przypadkach – osobom bardziej narażonym na rozwój choroby, tj. zakażonym-nosicielkom wirusa HIV, przyjmującym leki immunosupresyjne, po przebytej chemioradioterapii, z potwierdzonym zakażeniem wirusem HPV – typem wysokiego ryzyka (16, 18).
W przypadku podejrzenia nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w etapie diagnostycznym pacjentka jest kierowana na powtórne badanie lub do placówki etapu pogłębionego na badanie szczegółowe- kolposkopię z biopsją czyli pobraniem wycinków tarczy szyjki macicy, wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i ewentualnie jamy macicy. W przypadku potwierdzenia diagnozy chora kierowana jest do leczenia w Specjalistycznym Ośrodku Chirurgiczno-Ginekologicznym.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje pod nr telefonu: 48 670 29 56 lub 48 670 29 99