Jak się przygotować do badań

Jak przygotować się do badania cytologicznego

Jak przygotować się do badania cytologicznego:

• Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i  najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego – najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).
  • Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przez pochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
  • Kobiety które nie miesiączkują, są po menopauzie, powinny przed badaniem skonsultować się z lekarzem celem ewentualnego przygotowania do badania cytologicznego.
  • W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.

Ważne informacje, o które zapyta Cię położna:

Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji (dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz  porodach.

Pamiętaj!

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego.

Przygotowanie do badania RTG kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego i przeglądowego jamy brzusznej

Dla uzyskania dobrego obrazu RTG kręgosłupa lędźwiowego niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie pacjenta do badania. W tym celu należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy, a zwłaszcza zalegające w jelitach masy kałowe, które znacznie utrudniają prawidłową ocenę struktur kostnych kręgosłupa.

I tak:

• Od 72 godzin przed badaniem – należy wypić nie mniej niż 3 litry płynów dziennie.
  • Na 48 godzin przed badaniem – obowiązuje dieta ubogo resztkowa, np. ryż, makaron, rosół, zupy, chleb, mięso i ryby gotowane, jajka gotowane na twardo.
  • Nie należy spożywać produktów ciężkostrawnych i bogatych w błonnik: sałatek, warzyw, owoców, mięsa i ryb z sosami, kiełbasy, mleka, tłuszczów, ciemnego pieczywa, ani pić soków i napojów gazowanych.
  • W dniu poprzedzającym badanie – obowiązuje dieta płynna: woda niegazowana, przecedzony bulion, galaretki owocowe, słaba herbata bez cukru.
  • Należy przyjąć lek przeciw wzdęciom – 3 razy dziennie po 2 kapsułki.
  • W dniu badania należy pozostać na czczo, po wypróżnieniu. Nie palić papierosów, nie żuć gumy. Można wypić słabą herbatę bez cukru i przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
  • Na badanie należy zgłosić się z ważnym skierowaniem oraz z wcześniejszą dokumentacją zdjęciową kręgosłupa (jeżeli istnieje) do Pracowni Rentgenodiagnostyki gab. 46 (parter) w godzinach pracy:

Poniedziałek: 07:25 – 15:00

Wtorek: 10:25 – 18:00

Środa: 07:25 – 15:00

Czwartek: 10:25 – 18:00

Piątek: 07:25 – 15:00

Przygotowanie do badania kału

Przygotowanie pacjenta do badania kału:

• kał do badań laboratoryjnych przyjmowany jest w godzinach : 7:30-10:00
  • przed planowanym badaniem kału pacjent powinien zaopatrzyć się w plastikowy, jednorazowy pojemnik z łopatką – dostępne w aptece
  • przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy

Pobieranie kału do badań laboratoryjnych:

• świeży kał pobiera się z kilku miejsc za pomocą łopatki do pojemnika, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha włoskiego
  • należy unikać zanieczyszczenia materiału moczem oraz  środkami chemicznymi używanymi do dezynfekcji toalet.
  • pojemnik szczelnie zamknąć, podpisać: imieniem i nazwiskiem oraz data urodzenia (dzień, miesiąc, rok)
  • pojemnik dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie; jeśli nie ma możliwości dostarczenia materiału do laboratorium bezpośrednio po pobraniu należy materiał przechować w temperaturze lodówki jednak nie dłużej niż 24 godz.

Kał na badanie parazytologiczne (3-krotne) pobiera się w odstępach 3-5 dniowych. Zaleca się pobranie nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończonej kuracji antybiotykowej. Do defekacji nie należy używać czopków. Kał powinien mieć konsystencję stałą.

Pobranie kału na krew utajoną nie wymaga zastosowania diety. Kału nie należy pobierać w czasie miesiączki. Alkohol, aspiryna (kwas acetylosalicylowy) spożyte w nadmiarze w ciągu 48 godzin przed badaniem mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki.

Laboratorium nie przyjmuje do badań kału pobranego do innych pojemników (słoiki, butelki itp.).

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej należy zastosować się do poniższych zaleceń. Pozwolą one wykonującemu badanie lekarzowi na lepszą ocenę narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Przygotowanie w dniu poprzedzającym badanie:

1. Należy zastosować lekkostrawną dietę (z wyłączeniem owoców, ciemnego pieczywa).

2. Nie można spożywać napoi gazowanych.

3. Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19.

4. Po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki leku przeciw wzdęciom.

5. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne (ziołowe) środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.