Zostań naszym pacjentem
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
CEL:
• wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych
• zapobieganie występowaniu powikłań spowodowanych dysplazją stawów biodrowych.
PACJENCI OBJĘCI PROFILAKTYKĄ:
Zapraszamy Państwa od poniedziałku do piątku do rejestracji w godzinach 07:00 – 18:00
lub do kontaktu telefonicznego z Przychodnią pod nr telefonu: 48 670 29 99
w celu umówienia dogodnego terminu przeprowadzenia badań.
Koordynator programu mgr poł. Justyna Brodalka
Cel programu:
Program profilaktyczny „ZDROWY START” skierowany jest do niemowląt które, są zdeklarowane do lekarza rodzinnego w naszej Przychodni.
Dysplazja (niedorozwój) stawów biodrowych jest w populacji polskiej najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu (dotyczy 4 – 6 % niemowląt).Nierozpoznana dysplazja powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją jest konieczność wczesnego leczenia operacyjnego – endoprotezoplastyki stawu biodrowego (w 3 – 5 dekadzie życia).
W późnym okresie ciąży lub w trakcie porodu może dojść do zniekształcenia powierzchni stawowych dotąd prawidłowo rozwijającego się biodra. Może to skutkować przemieszczeniem się głowy kości udowej poza panewkę stawu biodrowego (zwichnięcie stawu).
Ryzyko wystąpienia dysplazji stawu biodrowego jest większe u:
Szybkie rozpoznanie dysplazji i nastawienie zwichniętego stawu biodrowego pozwala na dalszy prawidłowy rozwój biodra. Aby uniknąć powikłań dysplazji stawu biodrowego, konieczne jest wczesne wdrożenie postępowania. Zbyt późne wdrożenie leczenia zachowawczego może prowadzić do konieczności podjęcia leczenia operacyjnego.
Jak wygląda USG stawów biodrowych u dzieci
USG stawów biodrowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Lekarz umieszcza głowicę w okolicy biodra dziecka po wcześniejszym nałożeniu niewielkiej ilości żelu sprzęgającego, który umożliwia uzyskanie najlepszej jakości obrazu. Badanie trwa około 20 minut.
USG stawów biodrowych u dzieci jest badaniem przesiewowym, dzięki któremu można ocenić czy biodra dziecka rozwijają się prawidłowo.
Badanie USG wykonuje się u niemowlęcia między 4 a 6 tygodniem.
Drugim kontrolnym terminem badania jest przedział 12-14 tydzień życia.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje pod nr telefonu: 48 670 29 99