Zostań naszym pacjentem
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
Każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) ma prawo do wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Zachęcamy pacjentów do wyboru personelu medycznego Przychodni Zdrowia w Warce.
Cel programu:
Pacjenci objęci programem:
Program „Grypie mówimy STOP!” realizowany we współpracy z Burmistrzem Warki skierowany jest do mieszkańców miasta i gminy Warka w wieku od 50 r. ż., w celu zmniejszenia zachorowalności na grypę. Program realizowany jest w Przychodni Zdrowia w Warce.
Zapraszamy Państwa od poniedziałku do piątku do rejestracji w godzinach 07:00 – 18:00
lub do kontaktu telefonicznego z Przychodnią pod nr telefonu: 48 670 29 99
w celu umówienia dogodnego terminu przeprowadzenia badań.
Cel programu:
Pacjenci objęci programem:
Program „Grypie mówimy STOP!” realizowany we współpracy z Burmistrzem Warki skierowany jest do mieszkańców miasta i gminy Warka w wieku od 50 r. ż., w celu zmniejszenia zachorowalności na grypę. Program realizowany będzie w Przychodni Zdrowia w Warce.
Czynnik etiologiczny grypy:
Czynnikiem sprawczym są wirusy – w przypadku grypy są to różne typy wirusów grypy A, B lub C
Zapobieganie grypie:
Skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu na grypę jest szczepienie przeciwko grypieoraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak:
– przed spożywaniem posiłków,
– po skorzystaniu z toalety,
– po dotykaniu powierzchni, które mogły być zanieczyszczone przez inne osoby.
Jeśli zachorujesz na grypę najlepiej:
Przebieg choroby:
W grypie rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy – objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku grypy sama choroba najczęściej trwa ok. 1-2 tygodni. Przebieg choroby w grypie może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.
Objawy grypy:
Przy zakażeniu grypą wielokrotnie dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, które mogą powodować
Leczenie grypy:
Jedyne leki antygrypowe nowej generacji w Polsce tozanamiwirioseltamiwir, które są wydawane na receptę. Ich skuteczność jest uzależniona od szybkości podania –najlepiej podać je w ciągu 36 –48 godzin od wystąpienia objawów choroby.Aby je zastosować, należy laboratoryjnie potwierdzić, że przyczyną choroby jest zakażenie grypą. W Polsce badania te są wykonywane przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH w Warszawie lub w jednej z wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Leki bez recepty, które są reklamowane do stosowania OTC w przypadku zachorowania na grypę, nie chronią przed grypą ani przed jej powikłaniami,leczą jedynie objawy!!!
Powikłania pogrypowe:
Najczęstsze powikłania w przebiegu zachorowania na grypę to:
Najbardziej narażone na powikłania są:
Szczepienie przeciwko grypie:
Szczepienie przeciwko grypie należy powtarzać co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Zmienność wirusa grypy powoduje, że skład szczepionki na każdy kolejny sezon epidemiczny musi być sprawdzany i uaktualniany.Poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu. Może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć cię przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.
Wszystkie osoby które chcą uniknąć zachorowania na grypę, a w szczególności:
Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje pod nr telefonu: 48 670 29 99